Sërish kërcënon Vulin: Nuk na duhen rusët për t’u kthyer me forcë në Kosovë

përgatit vullnetarë rusë për t’u kthyer në Kosovë. Sipas mediave serbe Vulin ka thënë se nëse Beogradi do të dëshironte të kthehet me forcë në Kosovë, nuk do të kishte nevojë për rusë apo të huaj të tjerë, por do t’i mjaftonin serbët e lindur atje. “Nëse Serbia do të donte të kthehej me forcë […]

Continue Reading

Xhaferoviq porosi Dodikut: Do ta mbrojmë Bosnjën si në vitet 1992-1995, s’kemi frikë nga ai

Anëtari bosnjak i Presidencës së Bosnje e Hercegovinës, Shefik Xhaferoviq, në një bisedë për TRT ka thënë se politika që është duke ndjekur Millorad Dodik është një kërcënim për sigurinë dhe paqen në rajon. “Unë mendoj që Dodik s’ka të ardhme në skenën politike. Atij ose do ti duhet ta ndryshojë politikën e tij ose […]

Continue Reading

Nacionalistët serbë u nisen për në Kosovë por u detyruan të kthehen prapa, nuk kishin test PCR

Pavle Bihali nga lëvizja Leviathan njoftoi në Twitter se do të shkonte në Republikën e Kosovës, por ai u kthye sepse i kërkuan një test PCR në vendkalimin Brnjak, raporton B92. “Veriu i Kosovës mund të kalohet vetëm në këmbë. Gjithçka është ende e bllokuar. Dhe një paralajmërim: kërkohen teste të PCR. Pra pa asnjë […]

Continue Reading

Serbët mblidhen në Beograd, thirrje në kor “vritni, vritni shqiptarët”

Në Beograd po mbahet një tubim në mbështetje të, siç thuhet, “vëllezërve tanë nga Kosova e Metohia”. Në këtë tubim para ndërtesës së Parlamentit të Serbisë, të nisur rreth orës 20:00, po marrin pjesë disa qindra qytetarë serbë, të cilët me flamuj kryesisht serbë e edhe të tillë me hartën e Kosovës brenda së cilës […]

Continue Reading

Dodiku shprehet i gatshëm për konflikt të armatosur në Bosnjë dhe e kërcënon NATO-n

Anëtari serb i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës, Millorad Dodik deklaroi mbrëmë se ata janë gati për konflikte të armatosura në BeH në Republikën Srpska dhe se në rast të një skenari të tillë, ata do t’i thërrasin miqtë për t’i mbrojtur, shkruan agjencia kroate e lajmeve, Index.hr, transmeton Gazeta Express. “Nëse është e nevojshme, […]

Continue Reading

Erdogan kërkon ndihmë nga Shqipëria, do 100 policë për misionin turk në Aeroportin e Kabulit

Turqia nisi zyrtarisht bisedimet me talebanët duke theksuar se Ankaraja zyrtare është duke e vlerësuar ofertën e grupit islamik për të menaxhuar Aeroportin e Kabulit. Lajmi u konfirmua nga vetë presidenti Rexhep Tayip Erdogan i cili theksoi se “Turqia nuk e ka luksin që të qëndrojë duarkryq në rajonin e paqëndrueshëm”. Burime të mirëinformuara i […]

Continue Reading

Zbardhet historia e rrahjes brutale mes boshnjakut dhe serbit në Lucern, kështu nisi konflikti i përgjakshëm

Video e rrahjes brutale në rrugë në Emmenbrücke LU të premten e kaluar i tronditi të gjithë. Sipas hulumtimeve ky përshkallëzim në trafikun e orëve të pikut ka një histori të gjatë, raporton Blick përcjell “Bota sot”. Skena brutale ndodhën të premten në Emmenbrücke LU: Në mes të orës së pikut të mbrëmjes, disa banditë […]

Continue Reading

ERDOGAN VIZITON BOSNJËN MË 27 GUSHT

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, do të vizitojë Bosnje e Hercegovinën më 27 gusht, konfirmoi për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë Presidenca e Bosnjës. Takimi me anëtarët e Presidencës së këtij vendi është planifikuar për të njëjtën ditë. Anëtarët e Presidencës: Zhelko Komshiq, Shefik Xhaferoviq dhe Millorad Dodik janë takuar me […]

Continue Reading

Kërcënon Sheshel: Ushtria serbe do të kthehet në Kosovë, ky është testamenti ynë

Kryetari i Partisë Radikale Serbe, Vojisllav Sheshelit, ka thënë se situata në Afganistan e dëshmon se okupatori duhet të largohet gjithmonë. Sheshel parashikon që e njëjta situatë do të ndodhë një ditë me Kosovën. “Ushtria e famshme serbe duhet të kthehet një ditë në Kosovë. Ky është betimi ynë shekullor”, tha Sheshel në programin e […]

Continue Reading

Letra e kësaj vajze serbe për Shqiptarët po bën xhiro, ja çka shkruan ajo!

Letra e presidentit serb Aleksandër Vuçiç e botuar në mediat botërore, ku i kërkonte popullit serb të reflektonte mbi marrëdhëniet me shqiptarët dhe premtonte një marrëveshje me Kosovën, u komentua si një kthesë e f0rtë e politikës serbe. ShkodraNews publikon të plotë letrën e një serbi dedikuar mikut të tij shqiptar publikisht në facebook. Letra […]

Continue Reading