Disa mënyra për t’i mbajtur shpatullat tuaja të forta dhe fleksibël

Sa shpesh mendoni për të gjitha gjërat për të cilat përdorni shpatullat tuaja? Ka kaq shumë aktivitete themelore që kërkojnë fleksibilitet të shpatullave që ne as nuk i marrim parasysh. Mbajtja e shpatullave në formë të mirë është një pjesë thelbësore e mbajtjes së një stili jetese të pavarur, prandaj ushtrimet e lëvizjes së shpatullave […]

Continue Reading

Ushqimet që duhet shmangen nëse doni të humbni peshë

Këtë vit të ri shumë prej jush mund të kenë vendosur disa synime lidhur me shëndetin siç është reduktimi i peshës së tepërt. Humbja e peshës në mënyrë të shëndetshme duket se është e ndryshme për çdo individ, por shpeshherë kërkon disa ndryshime që lidhen me dietën dhe të ushtruarit. Edhe pse nuk ka asnjë […]

Continue Reading

Pirja e kafesë së pa filtruar mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru

Hulumtimet e reja sugjerojnë se pirja e kafesë së pa filtruar si espresso, vjen me rreziqe afatgjata për shëndetin, si rritja e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Pse kafeja e pa filtruar është e dëmshme për ju? E vetmja gjë që e ndan kafenë e pa filtruar nga ajo e filtruar […]

Continue Reading

Kanceri i pankreasit – simptoma për t’u dalluar kur shtriheni horizontalisht

Kanceri i pankreasit ka një sërë simptomash. Më të zakonshmet, sipas NHS, janë të bardhët e syve ose lëkura që zverdhen. Pacientët mund të kenë gjithashtu kruarje të lëkurës, urinë më të errët dhe jashtëqitje më të zbehtë se zakonisht. Për më tepër, disa pacientë mund të përjetojnë një humbje të oreksit ose të humbin […]

Continue Reading

Ky qetësues natyral popullor i të përzierave mund të shkaktojë disa efekte anësore të pakëndshme

Disa persona sa herë që kanë probleme me barkun, xhenxhefilin e kanë ilaçin natyral të preferuar. Megjithatë, kohët e fundit, u tha se marrja e suplementeve të xhenxhefilit mund të shkaktojë disa efekte anësore të pakëndshme. Nëse xhenxhefili është gjithashtu ilaçi juaj natyral i zgjedhur, duhet të keni parasysh, kështu që mund të merrni përfitimet […]

Continue Reading

Ushqimet që do t’ju ndihmojnë të bëni gjumin e ëndrrave

Është ndjenjë shumë e keqe ta kalosh natën duke u munduar të flesh, ndonjëherë ndjehesh sikur sa më i lodhur të jesh, aq më pak mund të flesh. Nëse e keni problem të bini ose të qëndroni në gjumë, shtimi i disa gjërave në dietën tuaj mund të luftojë këtë problem. Këto janë ushqimet që […]

Continue Reading

Pesë metoda të vjetra për uljen e temperaturës në mënyrë natyrale

Përpara se të merrni ilaçe, provoni mënyra natyrale për të ulur temperaturën që përdornin paraardhësit tanë. Do të habiteni! Temperatura normale e trupit shkon nga 36°C deri në 37°C, edhe pse te disa persona mund të kalojë 37 gradë nëse qëndrojnë në diell për një kohë të gjatë. Temperatura e trupit luhatet gjatë ditës, kështu […]

Continue Reading

Pse fjetja në bark nuk është e mirë

Pse fjetja në bark nuk është e mirë Çdo njeri ka pozicionin e vet të preferuar të fjetjes dhe në kundërshtim me disa besime popullore, nuk ka asnjë mënyrë “perfekte” për të fjetur.
Megjithatë ka pozicione më të mira dhe më të këqija që ndikojnë në cilësinë e gjumit dhe në shëndetin tuaj.
Por sa e keqe është në të vërtetë të flesh përmbysur? Më poshtë mund të lexoni përgjigjen dhe të mësoni se çfarë mund të bëni për këtë.
Mund të shkaktojë dhimbje në qafë
Sipas specialistëve ky është padyshim pozicioni më i keq i gjumit sepse shkakton disa dhimbje mjaft të këqija veçanërisht në qafë. Shpesh, kur njerëzit flenë në bark, qafa e tyre ngrihet shumë lart. Plus, qafa është e përdredhur në njërën anë gjatë gjithë mbrëmjes. Si rezultat, shumë njerëz përjetojnë dhimbje qafe në mëngjes.
Mund të tendosi pjesën e poshtme të shpinës
Dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës është një tjetër shqetësim i zakonshëm tek personat që flenë në këtë pozicion. Ky pozicion ushtron presion te..

Continue Reading

​Për shkak të një ushqimi, flokët ju bien dhe ju e hani atë pothuajse vazhdimisht

​Për shkak të një ushqimi, flokët ju bien dhe ju e hani atë pothuajse vazhdimisht Ekspertët kanë veçuar ushqimet që përkeqësojnë rënien e flokëve dhe fajtorët kryesorë janë ushqimet e yndyrshme.
Një studim i vitit 2021 i botuar në revistën Nature zbuloi se ngrënia e ushqimeve të yndyrshme, si mishi i përpunuar dhe çdo gjë e skuqur, mund të kontribuojë gjithashtu në rënien e flokëve. “Yndyrat e mira” që gjenden në ushqime si salmoni, arrat dhe avokadot janë ende të rekomanduara dhe nuk paraqesin rrezik.
Flokët kalojnë një cikël rritjeje në të cilin bien vetë, por edhe rigjenerohen. Kjo është arsyeja pse vazhdimisht shihni qime në kanalin e vaskës.
“Folikuli i flokëve lëviz në mënyrë natyrale midis rritjes dhe stagnimit. Gjatë fazës së rritjes, qelizat burimore të gjëndrës së flokëve aktivizohen në mënyrë që ta rigjenerojnë atë dhe të stimulojnë rritjen”, raporton Science Daily. Këto qime të reja zëvendësojnë ato që gjeni në furçën tuaj – të gjitha janë pjesë e proces..

Continue Reading