TRE ARGUMENTA, PËR TË BINDUR KUNDËRSHTARËT E VAKSINIMIT

Argumenti i parë lidhet me analizën kosto-përfitim. Një trajtim me vaksinë kushton disa dhjetëra euro. Trajtimi i një rasti të rëndë të Covid-19 kushton disa dhjetëra mijëra euro. Efekti paradoksal i mospranimit të detyrimit të vaksinimit, në një sistem të bazuar në një shërbim shëndetësor universal dhe në thelb falas për pacientët, është se shumica […]

Continue Reading

Rrëfehen familjarët e Arbër Sejdiut: Ai parandaloi vrasjen e dytë, ja kë planifikonte ta vriste Dardan Krivaqa

Gjykata Themelore në Ferizaj i ka caktuar një muaj paraburgim njërit prej dy të dyshuarve të përfshirë në rastin e vrasjes së 18 vjeçares nga Ferizaj, Arbër Sejdiut. I njëjti nuk e ka kundërshtuar masën e caktuar nga Gjykata. Mirëpo, cili është rrëfimi nga familjarët e Sejdiut? Në një rrëfim, ata tregojnë versionin e ngjarjes […]

Continue Reading

Zëdhënësi i talebanëve: 31 gushti, vija e kuqe për largimin e trupave ndërkombëtare

Një zëdhënës i talebanëve tha se afati i 31 gushtit për tërheqjen e trupave ndërkombëtare nga Afganistani ishte një “vijë e kuqe” dhe sipas tij asnjë ditë më shumë nuk do të lejohet. Ndërsa presidenti Joe Biden kishte premtuar tërheqjen e trupave deri në 31 gusht, ai ka thënë se personeli mund të ketë nevojë […]

Continue Reading

Analisti nga Shqipëria për Bregoviqin: Kush ka qejf patriotizmin, Beogradin e ka afër

Ftesa për pjesëmarrje këngëtarit serb Goran Bregoviq në Festivalin e Birrës në Korçë, ka nxitur reagime të mëdha kundër, por edhe pro. Analisti nga Tirana, Dritan Hila, në një reagim të tij, ka kritikuar ata që po kërcënojnë se do ta prishin festivalin. Ai në reagimin e tij, ka thënë nuk bëhet patriotizmi në këtë […]

Continue Reading

Ish-eprori i lartë i UÇK-së “gozhdon” Haradinajn pasi e quajti Kurtin si mashtrues: Zbulon prapaskenat e takimit me Milan Radoiçiq

Ish-eprori i lartë i UÇK-së dhe ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari, i ka reaguar ashpër kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, përcjell “Bota sot”. Miftari i ka reaguar ish-kryeministrit Ramush Haradinaj, pasi ky i fundit mbrëmë në një intervistë e ka quajtur kryeministrin aktual, Albin Kurti si mashtrues. Ish-eprori i lartë i UÇK-së i […]

Continue Reading

Kjo është letra që Ganimete Musliu thotë se ia dërgoi Prindon Sadriu, me emër të Presidentes

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Ganimete Musliu ka deklaruar sot se është “kërcënuar” nga bashkëshorti i presidentes Vjosa Osmani, Prindon Sadriu. Musliu deklaroi se kërcënimin nga Sadriu e pranoi përmes një letre të cilën i njëjti e dërgoi tek ajo nga adresa e Presidencës së Kosovës. Në adresë të lajmi.net, deputetja Ganimete Musliu ka dërguar […]

Continue Reading

Lojtari i Maccabi e bën një gjest fantastik, shpëtoi mrekullisht lojtarin kundërshtarë nga një dëmtim serioz

Mesfushori i Maccabi Haifas, Maor Levi arriti të shpëtojë kundërshtarin Nodar Kavtaradze nga dëmtimi i rëndë, pasi dyshja u përplasën të enjten mbrëma. Haifa priti Dinamo Tbilisi në raundin e dytë kualifikues në Ligën e Konferencës, në ndeshjen e cila ishte e kthimit për këto dy skuadra. Izraelitët hynë në lojë me një epërsi 2-1, […]

Continue Reading

Sondazhi i fundit: Lëvizja Vetëvendosje fiton zgjedhjet lokale me 79% të votave

Në një sondazh të fundit të bërë mbi zgjedhjet lokale nga emisioni “Debat Plus” del se me 79% të votave në nivel vendi do të fitojë Lëvizja Vetëvendosje. Ndërsa partitë e tjera sipas këtij sondazhi rënditen: PDK 9% ose 1160 vota LDK 9% ose 1191 votaAAK 3% ose 456 vota.

Continue Reading

Jeff Bezos niset për në hapësirë, Gani Geci ironizon me raketën e Jahja Kokajt

Ish-deputeti i LDK-së, Gani Geci ka ironizuar me deklaratën e deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Jahja Kokaj i cili tha se është në përpunim të një projekti shkencor, në kuadër të hulumtimeve nano-teknologjike, për lëshimin e një rakete të një madhësie jo fort të madhe, e për të cilën tha se mund të lansohet gjatë qeverisjes […]

Continue Reading

Uran Ismaili ndalet me bujtë në bregun e Diellit, tek Xhambazët

Kandidati për kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili po vazhdon me bujtë në lagje të ndryshmë të Prishtinës. Pas Hajvalisë, tani ai është ndalur për të bujtë në Bregun e Diellit, pjesën e lagjes së njohur sit e Xhambaztë, vizitë të cilën e ka dokumentuar edhe me videon e mëposhtme, të cilën e ka publikuar në […]

Continue Reading