Edhe Borrell reagon për krimin në Gllogjan

2. LAJME

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politika të Jashtme, Joseph Borrell, ka reaguar për sulmin e tmerrshëm në Gllogjan të Deçanit ku mbetën të vrarë tre persona.

Borrell ia ka huqur me lokacionin e ngjarjes, duke thënë se e njëjta ka ndodhur në Gjakovë, shkruan lajmi.net.

Sidoqoftë, ai i ka shprehur ngushëllime familjarëve të viktimave duke kërkuar që përgjegjësit të sillen sa më parë para drejtësisë.

“Të tmerruar nga sulmi i tmerrshëm në Gjakovë. Zemra ime shkon për viktimat dhe familjet e tyre. Përgjegjësit duhet të gjenden dhe të sillen para drejtësisë për këtë krim të tmerrshëm. Unë qëndroj me të gjithë kosovarët në këto momente të dhimbshme. Ne do të vazhdojmë të punojmë për pajtimin në Ballkanin Perëndimor”, ka shkruar Borrell. /Lajmi.net/

Horrified by the terrible attack in Gjakovë. My heart goes to the victims & their families. Those responsible must be found and brought to justice for this heinous crime.

I stand with all Kosovars in these painful moments. We will continue working for reconciliation in the WBs.

— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) November 27, 2021

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *