Po e çonin për ta ekzekutuar, komediani afgan nuk e ndal talljen me talibanët - Realiteti

Po e çonin për ta ekzekutuar, komediani afgan nuk e ndal talljen me talibanët

Ky është momenti kur një komedian afgan vazhdoi të tallej me talebanët ndërsa luftëtarët e grupit kryengritës e tërhoqën atë nga shtëpia e tij para se ta ekzekutonin më vonë me skuadër pushkatimi.

Në një video virale të filmuar në fund të korrikut, Nazar Mohammad, i njohur më mirë si Khasha Zwan, mund të shihet në pjesën e pasme të një makine me një kryengritës në të dyja anët e tij – njëri prej tyre duke tundur një mitraloz kallashnikov.

Komiku trim – i njohur për videot e tij TikTok – vazhdon të bëjë shaka për grupin, duke bërë që luftëtari talebanë në të djathtë të fillojë ta godasë atë në fytyrë.

Burri në të majtë të tij shihet duke qeshur para se ta ndërrojë armën në mënyrë kërcënuese për një armë zjarri edhe më të madhe.

Reklamë

Nazar u vra më vonë pasi u qëllua disa herë.

Sipas raporteve, fotografitë e treguan atë të mbështetur mbi një pemë dhe më pas të shtrirë në tokë me fyt të prerë.

Talibanët fillimisht mohuan përfshirjen në vdekjen e yllit para se të pranonin përgjegjësinë – dhe konfirmuan se dy burrat në makinë ishin talebanë.

Grupi tha se të dyshuarit ishin arrestuar dhe do të gjykohen në një gjykatë talebane.

Grupi pretendoi se Nazar, nga provinca Kandahar, ishte përfshirë në torturimin dhe vrasjen e talebanëve – duke shtuar se ai duhej të ishte përballur me një gjykatë talebane në vend që të dënohej menjëherë me vdekje.

Nazar më parë ka punuar për Policinë Kombëtare Afgane – duke e bërë atë një objektiv për vrasjet për hakmarrje – dhe ishte i njohur për shakatë e tij të vrazhda dhe këngët qesharake.

Ai rregullisht tallej me temat e sugjeruara nga ndjekësit e tij – me talebanët që nuk bëjnë përjashtim.

Vrasja e tij brutale në fund të korrikut ngjalli frikën e vrasjeve për hakmarrje pasi Afganistani po binte qytet për qytet në duart e talebanëve.

Ishte gjithashtu një nga goditjet e para të mëdha në përpjekjen e grupit kryengritës për ta quajtur veten si taleban 2.0.

Drejtuesit premtuan se asnjë dëm nuk do të vinte tek ata që punonin për Qeverinë, ushtrinë amerikane ose këdo që lidhej me organizatat amerikane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *