SHBA-të ekzekutojnë me dron një nga ekstremist të ISIS-it - Realiteti

SHBA-të ekzekutojnë me dron një nga ekstremist të ISIS-it

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njoftuar se kanë kryer një sulm më dron në Afganistanin lindor me anë të të cilit targetuan një planifikues të ISIS. Aksioni i SHBA vjen një ditë pas sulmit që ndodhi jashtë aeroportit të Kabulit që u mori jetën rreth 170 afganëve dhe 13 trupave amerikanë.

“Sulmi ajror pa pilot ndodhi në provincën Nangarhar të Afganistanit. Indikacionet fillestare janë se ne kemi vrarë objektivin, “tha kapiteni Bill Urban i Komandës Qendrore të SHBA në një deklaratë.

“Nuk kemi të dhëna për viktima në civilë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *