Zbardhet historia e rrahjes brutale mes boshnjakut dhe serbit në Lucern, kështu nisi konflikti i përgjakshëm - Realiteti

Zbardhet historia e rrahjes brutale mes boshnjakut dhe serbit në Lucern, kështu nisi konflikti i përgjakshëm

Video e rrahjes brutale në rrugë në Emmenbrücke LU të premten e kaluar i tronditi të gjithë. Sipas hulumtimeve ky përshkallëzim në trafikun e orëve të pikut ka një histori të gjatë, raporton Blick përcjell “Bota sot”.

Skena brutale ndodhën të premten në Emmenbrücke LU:

Në mes të orës së pikut të mbrëmjes, disa banditë përpiqen të tërheqin viktimën e tyre, një serb 53 vjeç nga makina, raportoi Blick. Ata e rrahën atë burrë pa pushim për minuta të tëra, dhe më në fund e nxorën nga automjeti i tij. Kur serbi doli jashtë goditi me kokë!

Agresiviteti i agresorit nuk është i rastësishëm. Hulumtimet tregojnë: Sulmi i rrahjes është vetëm përshkallëzimi i fundit në një konflikt të përgjakshëm që po digjet për një vit.

Fokusi është në dy grupe. 53-vjeçari serb, i cili u rrah të premten e kaluar, jeton jo shumë larg vendit të krimit. Dhe i përket një grupi bodyguard-ësh që tërheqin vazhdimisht vëmendjen për shkak të potencialit të tyre të lartë për agresion, siç raporton një burim. Sulmuesit të premten ishin, ndër të tjerë, boshnjakë, babë e bir (33).

Lufta e dytë brenda një viti

Sfondi: Pothuajse saktësisht një vit para sherrit në orën e pikut të mbrëmjes, më 25 gusht 2020, kishte një zënkë

“Atëherë ishte pikërisht e kundërta,” tha burimi, i cili dëshiron të mbetet anonim.

33-vjeçari boshnjak, nga ana e autorit në videon aktuale të West Wild, ishte ulur vetëm në një bar në Emmenbrücke-dhe u rrah nga disa burra nga grupi serb, me të cilët kishte pasur probleme vazhdimisht.

“Ajo që keni parë të premten e kaluar ishte tani hakmarrja për të,” tha burimi. Dhe: “Aksioni javën e kaluar nuk ishte planifikuar, ishte një takim i rastësishëm në rrugë.”

Simon Kopp nga policia e Lucernit konfirmoi për Blick se kishte një operacion policor përkatës një vit më parë. Të përfshirët në luftën e së premtes së kaluar ishin në fakt të pranishëm.

Informatori raporton më tej: Që atëherë ka pasur provokime të përsëritura dhe dëme materiale. “Kjo është arsyeja pse askush këtu nuk është i befasuar që tani ka pasur një shpërthim tjetër.” Edhe më shumë: “Kam frikë se tani është radha e banditëve serbë për të marrë hak. Shpresoj që policia ta ketë nën kontroll! ”

Policia duhej të dilte dy herë të Premten

Frika nga hakmarrja përshtatet: Të premten e kaluar, policisë iu desh të largohej për herë të dytë pas përleshjes në rrugë. Papritur njerëzit nga rrethina e serbëve marshuan në pijetoren ku shpërtheu sherri një vit më parë. Ata kërcënuan të pranishmit me me vdekje.

Policia e Lucernit konfirmoi një operacion në vend për shkak të shkeljes së arrestit shtëpiak.

Asnjë nga të përfshirët nuk donte të komentonte incidentin për Blick.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *